TÜRKSAT Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS) Yaygınlaşıyor!

2014 yılında uzaya gönderilen TÜRKSAT 4A haberleşme uydusunun 42° Doğu yörüngesinde sağladığı ilave kapasiteyle uydularımız üzerinden yayınlanan TV ve radyo sayısında ciddi bir artış olmuş ve birçok ulusal TV kanalının HD versiyonları da yayın hayatına başlamıştır. Bununla birlikte, uydularımız üzerinde her geçen gün yeni kanallar yayın hayatına başlamaktadır.
İzleyicilerimize ait uydu alıcılarında standart kanal arama yöntemleriyle kanal listelerinin yeni frekanslara göre güncellenmesinde yaşanan zorlukları gidermek amacıyla, TÜRKSAT A.Ş.’nin 2013 yılında hizmete sunduğu TKGS sistemine birçok uydu alıcısı ve Smart TV üreten firmanın ürünleri uyumlu hale getirilmiş ve getirilmeye devam etmektedir. Bu şekilde TKGS uyumlu uydu alıcıları ve Smart TV satın alan son kullanıcıların ürünlerinde TV ve radyo kanallarında meydana gelen değişiklikler otomatik olarak güncellenebilmektedir.


TKGS Nedir?
TKGS, uydu alıcıları ve Smart TV’lerin ihtiyaç duyduğu tüm kanal bilgisinin TÜRKSAT tarafından yayınlanması ve uydu alıcılarına aktarılan bu bilginin işlenerek, kanal veri tabanlarının güncellenmesi prensibiyle çalışan bir kanal güncelleme sistemidir.